Мар182011

PRVAfont-dezen-nalovna-2
Ова е прва гостинска статија на дезен.мк . Во прилог се 10 одлични фонтови што секој дизајнер би требало да ги има, уште повеќе секој македонски дизајнер бидејќи фонтовите се со македонска поддршка. Целосната адаптација и обработка на фонтовите е направена од Небојша Гелевски - Бане, графичкки дизајнер и фонт манијак. Значи сите заслуги се негови, а вие кажете фала со тоа што ќе почнете да го следите на твитер, бидејќи секогаш има нешто интересно да сподели, посебно од областа на типографијата и фонтовите. Навистина се разноврсни и се надевам ќе ви помогнат во вашите дизајни. За симнување само клик на сликата.

 

font-dezen

font-dezen2

font-dezen3

font-dezen4

font-dezen5

font-dezen6

font-dezen7

font-dezen8

font-dezen9

font-dezen10

коментари (13)add comment

Гоце said:

0
...
Days не е ништо преработен...си доаѓа по дефолт со кирилична поддршка
http://www.behance.net/gallery/Days-typeface/190108
март 18, 2011

Гоце said:

0
...
Може еден zip да не ги симињаме сите посебно? smilies/smiley.gif Фала.
март 18, 2011

Bane said:

0
...
На Days се додадени само ѐ Ѐ ѝ Ѝ (e и и со надредни знаци), на некои се додадени само ќ, ѓ, џ и ѕ, на трети пак ќ, ѓ, џ, љ, љ, њ, ѕ итн. smilies/smiley.gif само појаснување за Гоце
март 18, 2011

Иван said:

0
...
Супер фонтови, конечно после месеци мачење дознав и кој е фонтот на бадијала smilies/smiley.gif
март 18, 2011

Georgij said:

0
...
ем ви ги дава чоекот, ем се жалите. Пуст Македонски народ... :/ smilies/sad.gif
март 18, 2011

Тапшанов said:

0
...
Доста корисно за млади дизајнери! Браво
март 31, 2011

Ана said:

0
...
Фала Бане smilies/smiley.gif исто и тебе Дани, позз.
април 04, 2011

Владимир said:

0
...
Интересно. Поентата на краткиот текст кој треба да е инспириран од A quick brown fox jumps over the lazy dog, е да ја има секоја буква од азбуката употребена во текстот smilies/smiley.gif) Ако сам си го смислил, ондак еве ти за нареден пат да знаеш smilies/smiley.gif

Доколку имаш некоја идеја за бесплатна фотографска програма, би те замолил да ја споделиш, навистина има некои кирилични фонтови од бугарски и од руски кај кои фалат 2-3 знака за да може целосно да секористи како фонт и со македонска поддршка.
април 05, 2011

janev said:

0
...
@Ана smilies/wink.gif ќе има и уште тури, секако најголема заслуга тука има Бане
@Владимир да да, тоа е веќе во план. малку одзема време што мора да се истестира добро пред да се пушти. битно заедно со Бане како фонт манијак ќе споделуваме се што е ново и поврзано со фонтовите и типографијата општо.
април 05, 2011

... said:

0
...
ш ја нема во краткиот текст, така да ја нема секоја буква од азбуката smilies/smiley.gif
април 08, 2011

Tomi said:

0
...
браво! секоја чест! нека се множат вакви корисни постови!

патем, семпл текстот можи да завршува вака: „...на влегматичното џуџенце ШТО јаде ѓеврек.“ така би бил решен проблемот со „ш“ =)
април 18, 2011

marko said:

0
...
Здраво дали можете да ми помогнете да ми кажете кој фонт е овој што има кирилична подршка?
http://loto.mk/instant/Tvingom...ниот.

Благодарам
јули 11, 2011

Nemanja said:

0
...
На факс смисливме поепска dummy реченица за тест на фонт со мак-поддршка. ЗНам дека е подолга и понеефикасна, ама владее со Универзумот! smilies/smiley.gif

Вештерката Љупка готвеше чорба фрлајќи ѓумбир, дуњи и жаби додека џуџето свиреше на харфа зјапајќи во ѕвездите.
април 23, 2013

Пратете коментар
намали | зголеми

busy

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons