Мај192016

5 Знаци дека е време да „раскинете“ со некој клиент

11

Иако обично ситуацијата кај фриленсерите е обратна, т.е. тие се плашат да не добијат „отказ“ од некој клиент, но мора да ги знаете и знаците кои укажуваат дека е време вие први да ја прекинете соработката со некој клиент. Нормално е доколку се има волја од двете страни и доволно време, да се направи напор да се изнајде решение. Еве 5 најчести знаци дека можеби е подобро да престанете со работа за некој клиент.

Мар122016

За и против работење во маркетинг агенција

5
Едно од најважните одлуки, посебно на тазе дипломираните дизајнери, програмери е дали веднаш да пробаат со барање работа и отворени позиции низ маркетинг агенции или пак да почнат со барање работа онлајн и барање свои клиенти.
Сите оние што досега ме прашувале за совет, знаат дека на оние што никогаш не работеле во маркетинг агенција ги советувам дека е корисно и добро да пробаат, макар една година, а и на другите што со години се во маркетинг агенции, понекогаш и само во една, им велам најбрзо што може да почнат со работа како фриленсери.

 
Окт082015

Топтал посака добредојде и на дизајнерите

toptal-blog-image-1444221868765-be2e5849e55a27df4394f4df0e01f339

Топтал вчера објави дека освен програмери и девелопери сега ќе може да се регистриаат и дизајнери како фриленсери. Сето ова е направено поради големата побарувачка од страна на клиентите. Кај дизајнерите фокусот е даден на UX, UI како и визуелноста и интеракцијата.

 
Мај172015

Преку фриленсинг до остварување на вашите кариерни цели

hit1
Во фриленсингот постојат два типа на луѓе. Едни, професионалци во својата област а други кои почнуваат да се етаблираат во професионалниот свет.

 
Апр052015

Топ листа на страни со бесплатни сток фотки

1111
Во последно време се почесто ми го поставуваат прашањето од каде наоѓаш фотографии, без разлика дали за веб страни, дизајни, за блогов...кои без никаков страв и лимитирања може слободно да се користат. Затоа решив да направам една листа со најдобрите кои ги нудат фотографиите бесплатно и во висока резолуција со мој краток опис за сите нив. Букмаркирајте бидејќи ќе ви се најдат сигурно.

 

Страница 3 од 19

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons