Мај172015

Преку фриленсинг до остварување на вашите кариерни цели

hit1
Во фриленсингот постојат два типа на луѓе. Едни, професионалци во својата област а други кои почнуваат да се етаблираат во професионалниот свет.

Апр052015

Топ листа на страни со бесплатни сток фотки

1111
Во последно време се почесто ми го поставуваат прашањето од каде наоѓаш фотографии, без разлика дали за веб страни, дизајни, за блогов...кои без никаков страв и лимитирања може слободно да се користат. Затоа решив да направам една листа со најдобрите кои ги нудат фотографиите бесплатно и во висока резолуција со мој краток опис за сите нив. Букмаркирајте бидејќи ќе ви се најдат сигурно.

Мар172015

Нови фонтови со мк поддршка 2015

2015n-11
После подолга пауза, и на зачестени ваши барања решив да склопам нова тура, прва во оваа година со 10 нови фонтови со македонска поддршка. Имаме и нов панграм, заслуга на Бојан Лазаревски, победник на првиот панграм конкурс. Погледнете ги сите останати панграми на окно.мк

Мар062015

Како да ја зголемите тарифата како фриленсер?

11
Ова ќе биде краток пост за едно прашање кое ми го поставија неодамна, а тоа е: Како да ја зголемам тарифата? Има еден пример што често го кажувам и сигурно и низ блогот го имам парафразирано, но еве одлична прилика да почнам токму од него.

Јан242015

Инстаграм за поголема видливост како фриленсер

1

После паузата пред и после нова година и празнициве продолжуваме активно со блогирање. Овој пат нема тоа да бидат корисни резолуции за фриленсери, туку како оваа година да бидете наједноставно кажано попознати.

Дек032014

Како до подобра комуникација со клиент?

111
Постои една изрека меѓу фриленсерите "Clients, can't live without them but you can't kill them" ;)

Ное262014

Брилијантни типографски логоа

1111
Миклос Кис е графички дизајнер од Будимпешта кој освен со дизајн и логоа е и архитект по вокација. Неговите логоа имаат добивано многу награди и се дел од многу колекции. Најчесто дизајнира минимал логоа, скоро секогаш типографски, и во последно време најголем дел се рачно цртани. На повеќе избор на најдобрите, преку 40.

Ное262014

Design on Film фестивал во Скопје

111
Овој викенд од 28ми до 30ти ноември ќе се одржи првиот Design on Film фестивал кај нас. Се работи за тридневен фестивал на документарни филмови поврзани со уметност, фотографија, архитектура и дизајнот во целина. 

Ное192014

Дизајн работа за без пари, да или не?

1111
После „мала“ пауза продолжуваме со блогирање. Овој пат со една тема која е секогаш актуелна и ги засега скоро сите, а тоа е работа за без пари. Сите ние до сега сме се соочиле со ова и затоа ќе се обидам да одговорам  на неколку прашања кои верувам ќе ви бидат корисни, како дали да го правите тоа, ако веќе сте профатиле како е најдобро, зошто и кога (не) треба да прифаќате, и на крај нешто за волонтирање итн. со неколку мои совети низ примери.

Сеп152014

По којзнае којпат...10 бесплатни кирилични фонтови

nu sept2 pr
После толку многу објавени фонтови со кирилична поддршка, навистина имав проблем да смислам соодветен наслов на постов ;) Но, тоа и не е толку важно, најважно е дека имате 10 тазе фонтови, сите со македонска поддршка, во најразлични стилови, потполно бесплатни. Сигурен сум дека добро ќе ви дојдат во колекцијата. Како и секогаш, наместо фала, бидете фини и споделете за да знаат повеќемина 

Сеп142014

шкАРТ маичките се готови и веќе се носат

sh fet

Пред некое време пишував за идејата позади шкART маичките. Во тој текст имаше мок-апи, затоа што се уште не беа направени маиците, но сега се подготвени.

Сеп092014

4 Работи кои најмногу го одвлекуваат вниманието на фриленсерите

cc
Во денешно време фразите како „живееме брзо“ или „постојано сме во гужва“ се секојдневие и оправдување повеќе кое верувам сите во одредена ситуација сме го злоупотребиле. Обично е знак на лошо планирање на обврските и менаџирање со време. А доколку сето тоа потрае концентрацијата и продуктивноста опаѓа.

Страница 3 од 32

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons