Јул302014

Нова колекција од фонтови

cover july
Како што ветив, така и продолжуваме. Новата колекција од 10 тазе фонтови со македонска поддршка е спремна за преземање. 10 интересни и разновидни фонтови за кои сум сигурен ќе си најдете свој омилен. Уште еднаш благодарност до сите оние кои ја помагаат оваа серија и фановите на dezen.mk Слободни за преземање и користење за сите ваши идни проекти.

Јул242014

Најдобро дизајнирани бренд идентитети

br cc
Одамна немам направено селекција и галерија на најдобри дизајни, па затоа решив да почнам со нешто секогаш инспиративно и предизвик за секој графички дизајнер, а тоа се целосни дизајни на корпоративни идентитети и (ре)брендирања. На повеќе ги одбрав само најдобрите, преку 30 такви, само клик на сликата за да го видите проектот целосно.

Јул102014

10 нови фонтови со поддршка кои мора да ги имате

cover
Бидејќи се повеќе луѓе прашуваат кога ќе има нова тура на македонски фонтови, решив да ја објавам листата малку порано, се надевам на задоволство на сите, посебно на дизајнерите бидејќи ќе имаат избор плус при бирањето соодветен фонт. Благодарност до сите кои ја сакаат кирилицата и помагаат. И се разбира оваа практика ќе продолжи и после летните одмори. Како и до сега, сите се со македонски кирилична поддршка и бесплатни за користење.

Јул102014

Корисни твитови за месец јуни

coverjune
Со мало задоцнување и овој пат ги издвоивме најдобрите и најкорисните твитови за месец јуни. За многу повеќе следете не на и на Фејсбук

Јун302014

Како да ги заштите вашите фајлови пред да ги пратите на клиент?

ccc
Сигурно многу пати досега без разлика дали сте фриленсер веб дизајнер или фотограф пред да ги пратите дизајните на одобрување се прашувате како да ги заштите истите за да не се злоупотреубуваат од страна на клиентот. Посебно треба да се внимава со новите потенцијални клиенти кои ви платиле само дел или воопшто не платиле.

Јун112014

5 Начини како да ги промовирате своите проекти

cover pr
Секој дизајнер не само што е препорачливо туку едноставно мора својата работа да ја промовира и споделува. Тука не мислам на класичните начини како изложби, промоции и сл. туку повеќе на онлајн присутноста. Денес постојат навистина многу начини и сервиси како да го направите тоа, но прашањата се кои се најдобри за она што јас го работам, кои се најефикасни, кои се бесплатни...токму на ова ќе се обидам да дадам одговори во следниот пост.

Јун082014

Сите земји на Светско во минимал постери

cover

На само неколку дена до Светското првенство во Бразил, ArtofSport направи серија на убер минимал креативни постери за секоја од земјите учеснички

Јун072014

Твитови на месецот (мај)

covertwmay

Нов месец и време е за тој што помина да направиме збир на најдобрите твитови. Многу настани како Скопски Маратон, Критична Маса, Behance Portfolio Reviews... a и сигурно ќе најдете нешто што сте испуштиле а е добро и корисно.

Јун022014

Сезона на (покани за) свадби

ccv

Сезоната на свадби е веќе почната а со тоа и сезоната на нови интересно дизајнирани покани за свадби. Претходно ѕирнете го и постов, иако постар сигурно ќе најдете нешто добро за инспирација.

Мај292014

10 Најнови фонтови со македонска поддршка

covers
Како што ветив ја продолжуваме серијата на бесплатни фонтови со македонска поддршка. И овојпат 10 нови, навистина профи и уникатни фонтови кои сигурно ќе ви ја освежат колекцијата на фонтови со поддршка и ќе ви се најдат во вашите дизајни.

Мај222014

Дизајнот на Кока Кола за Светското во Бразил

colacover
Остануваат уште 20 дена до почетокот на Светското првенство во фудбал во Бразил а Кока Кола веќе на големо е буквално насекаде со својот специјален нов визуелен идентитет токму за Мундијалот.

Страница 4 од 32

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons