Мар062014

Познати музички омоти направени од Лего коцки

lp_cover
Познатиот британски дизајнер и фриленсер Арон Саваџ во својот најнов проект Brick the LP  „репродуцираше“ познати музички омоти (преку 40) со помош на Лего коцки. Од Elvis Priesly, преку Queen, Nirvana до Foo Fighters, Blur, Placebo и многу други. Многу прецизно изработени до најситен детал, потоа фотографирани и на крај обработени со дополнителни фото ефекти за целосно доживување и полесно препознавање. Мојот омилен е White Pony на Deftones. Колку вие може да препознаете?

Мар062014

Уникатни концертни постери

gig_cover
Сите оние што одат често на концерти најчесто освен билетот (кој во последниве години е ист за секој концерт посебно во странство) ги собираат и чуваат и постерите за најава на концертот. Постои една цела заедница која е прилично голема. Ова посебно важи ако во колекцијата имате ретки постери со униткатен дизајн кои биле испечатени во лимитиран број. Постерот освен што треба да ја има улогата на класична реклама, за време, место, билети, турнеја и сл. мора да има и дизајн кој во целост ќе одговара со стилот и жанрот, освен ако не има стриктни стандардни за цела турнеја. На повеќе одвоив 20 креативни концертни постери.

Мар032014

Твитови на месецот (февруари)

twitter_cover

Од овој месец започнувам со избор на најдобрите твитови за секој изминат месец. Значи во случај да сте испуштиле некои твитови претходниот месец, ќе има селекција на најдобрите твитови што поминале низ мојот тајмлајн. На листава нема да ги најдете нашите „вицкасти“ твитови, за тоа има куп други блогови, туку само оние најкорисни посебно за фриленсери, дизајнери, програмери, фотографи како и интересни настани што го одбележале секој изминат месец. Клик на секоја фотографија за линковите.

Фев262014

Фотографии „Времето е димензија“ на Ки Веј Фонг

cover_article
Ки Веј Фонг е концептуален фотограф од Сингапур. Фотографира претежно архитектура низ поголемите градови во Азија. Неговиот експеримент „Време во движење“ е интересен по тоа што фотографира од една точка од изгрејсонце до зајдисонце, подоцна дигитално сецкајќи ги во различни форми, прави дигитални колажи од сите фотографии, играјќи си со светлината. Транзицијата од утро до мрак е присутна на секој слој поединечно. И на крај, кога сето ова ќе се анимира во гиф, ефектот е неверојатен.

Фев222014

Сочи пинап календар

prva_c
Иако игрите во Сочи се веќе при крај, дизајнерите, посебно оние од Русија не престануваат да изненадуваат со одлични дизајни со кои ги слават и се гордеат што Русија е земја домаќин. Овојпат тоа е илустраторот Андреј Тарусов. Одлична комбинација од техники и тематики на американски пинап девојки од 50тите заедно со стилот на графика од комунистички Советски Сојуз. Календарот беше поставен и на руски краудсорсинг сајт Boomstarter и како успешен може да си нарачате испечатен верзија од календарот.

Фев202014

5 Начини како да ве сакаат клиентите

1111
Сите добро знаеме дека генерално за било кој бизнис среќен и задоволен клиент значи профит. Ова важи и за нас фриленсерите кои најдобро знаеме колку е понекогаш тешко и одзема време да се бркаат нови клиенти, затоа е многу важно да знаеме како да ги задржиме постоечките. Ќе споделам 5 кратки совети и начини како да ве сакаат клиентите според важност.

Фев142014

Откачени дизајни на сноуборд од Gabz

s
Иако веќе сезоната на скијање и бордање е одамна почната, и оние што бордаат одамна имаат купено опрема и даски, и најчесто сами си ги „украсуваат“ сепак, случајно налетав на уникатно дизајнирани даски за сноуборд кои вредат да се споделат. Сетот ENDVR III е креиран за Endeavor Snowboards од страна на познатиот полски дизајнер, илустратор и фриленсер Grzegorz Domaradzki, познат како Gabz.

Фев122014

20 Одлични корици за книги

111
Иако не треба да оценуваме некоја книга според корицата, поточно според дизајнот на корицата, сепак тоа е она што прво го гледаме на секоја книга во книжарници или на сите онлајн продавници за книги и затоа е многу битно како е дизајнирано. Не секогаш се следи насловот или тематиката на самата книга, но доколку тоа се направи со некоја креативна идеја тогаш сигурно имате добра корица. На повеќе селектирав 20 нови и одлично дизајнирани корици за книга. 

Фев022014

10 Најдобри дриблери од Македонија

mk_dribbble_fr

Сигурно повеќето од вас веќе знаат или слушнале што е Dribbble. Ако не, прво прочитајте го овој пост .Нема да ви одземе многу време, иако постар сепак доволно за да се запознаете со овој сервис за дизајнери. Она што ме радува е дека мрежата сега е поотворена, има почесто покани, за разлика од порано, и најмногу од се, што се повеќе има дизајнери од Македонија. Затоа во овој пост ќе ги претставам 10те најдобри дриблери кај нас.

Јан292014

3 најчести лаги кои ги слушаме од клиентите

lie_11
Да се биде успешен фриленсер не значи само добро да ја завршувате работата и навремено да бидете исплатени туку и да знаете добро да го прочитате клиентот во неговите намери. Без разлика дали сте почетник или поискусен секогаш може да се случи да наседнете на некоја лага од страна на клиентот. Издвоив неколку најчести лаги кои ги кажуваат клиентите, од мое лично искуство, како полесно да ги препознате и како да се справите со нив.

Јан252014

5 знаци дека станувате мрзеливи

1slacker

После подолга пауза, што од оправдани што од неоправдани причини повторно на Дезен има нешто ново. Дел се должи на презафатеност, а дел на размислување како да се продолжи понатму. И ова е само почеток, ќе има поразличен концепт, ќе има многу нови работи кои постепено ќе се воведуваат (за старт суптилна промена на позадина и логото :) но и покрај се Дезен да остане омилено место за инспирација и совети за сите дизајнери и фриленсери.
Намерно за прв пост оваа година решив да напишам нешто од сопствено искуство, а тоа како да ги препознаете знаците дека забушавате, премногу се опуштате или со еден збор станувате мрзливи, и нормално полесно да го пребродите тој период. Секако прво мора да се дијагностицираат сите симптоми, да признаете каде сте погрешиле, за да може да се почне со терапијата.

Мај242013
Напишано од Јанев

5 лекции за фриленсери од Хан Соло

11
За многумина од вас можеби насловот звучи чудно и можеби неточно, бидејќи Хан Соло и фриленсингот на прв поглед немаат ама баш ништо заедничко.
Овој познат шармантен лик од Star Wars, кој од шверцер стана бунтовик против Империјата, е опремен со само неговата брза снаодливост и умешност, неговиот пријател Чубака и Милениумскиот Сокол. Хан Соло може да се претстави како е еден остроумен бандит и талкач во галаксијата, што го прави „фриленсер“ :)
Иако неговата работно искуство доаѓа од "a long time ago in a galaxy far, far away" сепак може да извадиме поуки и совети и за фриленсерите во денешниот модерен свет, главно преку анализа на неговите познати реплики.

Страница 6 од 31

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons