Ное022012
Напишано од Јанев

Минималистички концертни постери

111
Концертните постери за секоја музичка група или артист претставува уште еден медиум за изразување на пристапот и креативноста на самата група во склад со нивната музика. Обично за секоја поголема турнеја се ангажираат дизајнери кои ќе изградат препознатливост преку целата концертна сезона. Не ретко и ова се прави преку јавно отворени конкурси каде има најразлични идеи. Наместо стандардните клишеа застапени кај нас, со фотка од групата и испис по нејзе, направени најверојатно во Ворд, решив да селектирам дел од концертните постери кои се одвојуваат. Од класични илустрации до векторски минимализам. Нека ви биде инспирација за вашиот нареден постер.

Ное012012
Напишано од Јанев

60 креативни реклами (ноември)

111
Одбрани најдобрите креативни принт реклами за овој месец. Уживајте и споделете.

Окт282012
Напишано од Јанев

Како да избрифирате клиент?

112
Понекогаш за она „клиентот е лош“ или „јас ги имам најлошите клиенти“ и самите фриленсери се виновни. Ќе се запрашате зошто е тоа така?

Сеп032012
Напишано од Јанев

Креативен (герила) маркетинг

111
Нов месец, време за нови креативни дизајн решенија. Овојпат тоа се дел од најдобрите герила маркетинг.

Авг272012
Напишано од Јанев

15 нови и бесплатни фонтови

Unik-FromMars

Одамна не имало нови фонтови во категоријата Фонтови па затоа денес решив мал дел, поточно 15 прилично нови и уникатни фонтови да ги споделам со вас и нормално бесплатно да ги преземете и користите. Се потрудив да има најразлични видови со можност за поширока примена. Одлични се за наслови, типографски постери, брошури, списанија, логоа...

Авг072012
Напишано од Јанев

30 Нови реклами (август)

113
Јул312012
Напишано од Јанев

И билбордите можат да бидат интересни

111
Класичните билборди како техника на маркетинг и надворешно рекламирање можеби во светски рамки полека губи чекор со дигиталниот маркетинг, и затоа мора да понуди нови креативни решенија се со цел да го задржи вниманието на минувачите. Ситуацијата кај нас е повеќе од очајна, со исклучок на сосем мал незабележителен процент. Имаме огромен квантитет и градот е претворен во мозаик од билборди, а скоро никаков квалитет. За тоа пишував пред некое време, и затоа денес собрав дел од најдобрите билбордите од оваа година.

Јул192012
Напишано од Јанев

30 креативни пакувања на житарки

11cerealbox_04
Ја продолжуваме серијата на добри и креативни пакувања. Овојпат тоа се пакувањата на житарки, мусли, цереалии како сакате, кои сигурно често се дел од вашиот појадок.

Јул092012
Напишано од Јанев

„Типографски“ пакувања

121
Креативните пакувања на најразлични производи за широка потрошувачка е еден од клучните елементи покрај квалитетот и цената за поголема продажба. До сега, имавме неколку постови со креативни и уникатни пакувања, но денес примерите се во главно со еден сегмент и елемент на дизајнот, и најмногу преовладува, а тоа е типографијата. Ваквите пакувања се обично со минималистички пристап без многу ефекти и шарени бои, туку стрикно креативен распоред и интеграција на фонтови и типографија.

Јул042012
Напишано од Јанев

Неверојатни илустрации

111
Џо Фентон e илустратор од Лондон, и она што го прави е вистинска уметност. Тој црта исклучиво со молив во комбинација со тенки фломастери, на лист хартија, исклучиво закачен на ѕид .т.е цело време стои додека црта. Освен прецизноста Џо посветува најмногу време на детаљите и сенчањето. А колку е тоа време никој не може да претпостави. Сите илустрации имаат детална длабочина што излгеда толку реално.  Како и да, уживајте во колекцијата на негови одбрани дела.

Јул032012
Напишано од Јанев

Инспиративни принтови

11
Преку 50 добро одбрани принтови и реклами за ваша инспирација.

Јун072012
Напишано од Јанев

40 Креативни реклами (јуни)

1
Нов месец, 40 нови креативни принтови и реклами.

Страница 8 од 31

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons