Мар072011

emblem_logo
Во последно време голем тренд што забележувам во дизајнот на логоа, барем во светски рамки, е дизајн на ретро амблем логоа. Тоа се обично оние во кружна форма, налик на беџ, или со ретро превез преку нив. Боите се најчесто пастелни и пригушени. Фонтот е ретро и најчесто ја следи кружната форма. Често има и имитација на некој материјал или текстура, се со цел пореален ефект. Издвоив дел од подобрите.

2

3

4

5

6

8

9

15

16

19

21

22

26

29

36

38

40

41

44

Оваа година и EXIT фестивалот го следи трендот и визуелниот идентитет им е во ваков стил.

916cb7ef78f664b4de4b44fa0e417e59

Подолу се мал дел од вакви и слични логоа, што ги забележав кај нас.

litra

rad

Логото на „Точка“ дизајнирано од Небојша Гелевски

tocka

Одлично дизајнирано лого за кафе барот Pasha од Сања Заковска.

1

Двете подолу се исто така македонски логоа во сличен стил дизајнирани од Коста Стаматовски.

caramelo-logo-4C

logokolek

И за крај, редно време беше и моето сопствено лого да добие помодерен изглед.

logo_dj2-04

Наскоро ќе биде апдејтувано насекаде онлајн и веќе наредната недела ќе следи мал туторијал, процес на дизајнирање на едно лого, како е направено, од идеја, преку скечирања до реализација.

Доколку знаете слични вакви кај нас слободно споделете во коментарите подолу.

коментари (5)add comment

Bane said:

0
...
Dobro e tvoeto novo! Bravo!
март 07, 2011

janev said:

0
...
Фала, идејата ми беше една иста форма и движење, а две различни букви, т.е. иницијали, можно е да има уште некои ситни финеси smilies/smiley.gif
март 07, 2011

ana said:

0
...
... ne e dobro, ne e bas soodvetno za logo na dizajner, na prv pogled ne asocira na toa. poveke me asocira na MPC ili na "organizacija na rakotvorci"... otstrani gi tockite smilies/smiley.gif, idejata za iskoristuvanje na iluminacija e odlicna, no napravi ja so agli i pravi linii
smilies/smiley.gif a vsustnost koga ke razmislam, sepak ti e imidz toj stil, neli i blogot se vika dezen, Go Boy! Logoto e odlicno!!!
март 08, 2011

Bane said:

0
...
И на Точка е (беше) ретро-кружно:
http://koma.com.mk/loga/images/tocka.gif
март 09, 2011

janev said:

0
...
е да, гледаш не се сетив, веќе е додадено, фала smilies/smiley.gif
март 09, 2011

Пратете коментар
намали | зголеми

busy

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons