Апр202017

Скопје постер фестивал по 10ти јубилеен пат

10-ISPC-Artificial-Reality-17
Оваа година Плакарт и Скопје постер фестивалот слават 10 години од своето постоење и од првиот плакарт конкурс. За таа цел оваа година пријавувањето на конкурсот ќе биде бесплатно.

Апр112017

Време е за кирилични фонтови

NordWood-9762

На ваше барање (ама ова навистина го мислам, сите пораки кои ги добивам секојдневно се доказ за тоа) следува тура од кирилични македонски фонтови, кои верувам дека ги немате и ќе ви се најдам во работата, бидејќи се уникатни и различни од сите останати. Овој пат правиме чистка од само 5 фонта, за да ослободиме место за најновата тура која ќе следи наскоро. Сликата е линк за преземање, а најдолу ги имате и сите заедно.

Апр012017

Како полесно до креативни дизајн идеи

ideas1
Сите дизајнери и креативци се случува да имаат период кога имаат помалку дизајн идеи, или тие што веќе ги имаат не се доволни креативни.

Фев282017

20 работи на кои патувањето нè учи

prva
Патувајќи со воз низ Швајцарија лани, го почнав драфт постов со наслов "Што може да научиме од секое патување, посебно како фриленсери" Имам нафрлено навистина многу, сите се кратки, некои се смешни, некои ги знаете сите, некои се сериозни, но сите се од мое лично искуство и но се надевам дека ќе ви се најдат советите и вас. Ги објавувам без некои поголеми менувања од оригиналот.

Фев082017

Искрени картички за Св.Валентин

11
Наближува Св. Валентин, празникот на љубовта, кој веќе на големо се прославува и кај нас. Цвеќиња, срциња, подароци...и картички се задолжителни. Ако сакате да сте поразлични, наместо традиционалната „Те сакам“ картичка на линкот повеќе е селекција на 15 нетипични, оригинални, хумористични и искрени...кои сигурно ќе ви се најдат, макар за инспирација ;) 

Дек312016

Совети за поуспешна 2017-та

light-person-woman-fire
По обичај секогаш на крајот на годината правиме рекапитулар што сме постигнале, и што сакаме да постигнеме наредната, а што да промениме.

Дек042016

Зошто Илустратор е најдобар програм за графички дизајн

download

Адоби Илустратор е еден од најразновидните и богати софтверски решенија од Адоби за дизајн, но секогаш неоправдано бил во сенка на братот Фотошоп. Ќе се обидам да дадам неколку одговори на „Зошто треба да го замените наместо Фотошоп и многу често да го корисите“

Ное262016

Како да имате продуктивен ден

prvaa
Една од најтешките секојдневни ситуации со кои се соочува секој фриленсер е како остане сконцентриран на работата а да не прокрастинира во време кога нотификации не добиваме уште од фрижидерот или машината за алишта.

Ное242016

3 работи за работата како фриленсер што никој не ви ги кажува

cat-sitting-laptop

Конечно сте одлучиле дека ќе работите самостојно како фриленсер и сакате да ги знаете сите скриени тајни. Како за некој што го работи ова 10 години, сум поминал низ серија искуства, качувања и падови токму како фриленсер ќе се обидам за почеток да издвојам само три.

Ное232016

Совети до клиентите, како успешно да соработувате со фриленсери

SplitShire-0419 1600-1280x854-970x500


До сега низ многу статии сум пишувал како да имате повеќе клиенти, како со оние кои работите најдобро да комуницирате, кога да му кажете „не“ на клиент и многу други теми и совети. Сега ќе пишувам малку од другата страна, т.е. совети до сите клиенти како да соработуваат со дизајнери и фриленсери.

Ное182016

Задоволни клиенти, среќни фриленсери

happ1
Има една изрека дека ниту еден проект или задача не пропаднала од премногу комуникација, туку од премалку комуникација меѓу фриленсер и клиент.

Ное072016

Скопје постер фестивал по 9-ти пат

prva
Деветто издание на Скопје постер фестивал ќе се организира од 21-ви до 30-ти ноевмри 2016 година во Музеј на Град Скопје.

Страница 1 од 31

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons