Мај192016

5 Знаци дека е време да „раскинете“ со некој клиент

11

Иако обично ситуацијата кај фриленсерите е обратна, т.е. тие се плашат да не добијат „отказ“ од некој клиент, но мора да ги знаете и знаците кои укажуваат дека е време вие први да ја прекинете соработката со некој клиент. Нормално е доколку се има волја од двете страни и доволно време, да се направи напор да се изнајде решение. Еве 5 најчести знаци дека можеби е подобро да престанете со работа за некој клиент.

Мар122016

За и против работење во маркетинг агенција

5
Едно од најважните одлуки, посебно на тазе дипломираните дизајнери, програмери е дали веднаш да пробаат со барање работа и отворени позиции низ маркетинг агенции или пак да почнат со барање работа онлајн и барање свои клиенти.
Сите оние што досега ме прашувале за совет, знаат дека на оние што никогаш не работеле во маркетинг агенција ги советувам дека е корисно и добро да пробаат, макар една година, а и на другите што со години се во маркетинг агенции, понекогаш и само во една, им велам најбрзо што може да почнат со работа како фриленсери.

Фев182016

Олимписки логоа 2024 - кратка рецензија

cover


Иако Олимписките игри оваа година во Рио се за само неколку месеци, Меѓународниот Олимписки Комитет уште сега активно работи на кандидатурите на градовите номинирани за 2024та. Aко не сте ја прочитале, повелете рецензија на логото на Рио

До сега сите градови (Лос Анџелес, Будимпешта, Париз и Рим) ги објавија првичните логоа и еве на кратко за сите нив.

Ное272015

Време за нови фонтови

main
Нешто што дефинитивно е најбарано, и секогаш ми е мило да ви ја збогатувам колекцијата на бесплатни фонтови со македонска поддршка, и овојпат со 10 нови. 

Окт082015

Топтал посака добредојде и на дизајнерите

toptal-blog-image-1444221868765-be2e5849e55a27df4394f4df0e01f339

Топтал вчера објави дека освен програмери и девелопери сега ќе може да се регистриаат и дизајнери како фриленсери. Сето ова е направено поради големата побарувачка од страна на клиентите. Кај дизајнерите фокусот е даден на UX, UI како и визуелноста и интеракцијата.

Авг032015

Нова колекција на 10 фонтови со поддршка

cover
На ваше барање (и, не ова не го пишувам колку да се искористи фразата) туку навистина и буквално на улица пријатели и фриленсери прашуваа кога ќе има нови фонтови на Дезен. И со право, бидејќи поминаа скоро 5 месеци од последната тура. Само да ве потсетам, дека во овој период имаше неколку нови фонтови поединечно споделени на Фејсбук страната https://www.facebook.com/dezenmk затоа скролајте надолу и проверете, тие фонтови не се вклучени во овој пакет. Панграмот е на Ана Јовановска Екс Костовска 

Мај172015

Преку фриленсинг до остварување на вашите кариерни цели

hit1
Во фриленсингот постојат два типа на луѓе. Едни, професионалци во својата област а други кои почнуваат да се етаблираат во професионалниот свет.

Апр052015

Топ листа на страни со бесплатни сток фотки

1111
Во последно време се почесто ми го поставуваат прашањето од каде наоѓаш фотографии, без разлика дали за веб страни, дизајни, за блогов...кои без никаков страв и лимитирања може слободно да се користат. Затоа решив да направам една листа со најдобрите кои ги нудат фотографиите бесплатно и во висока резолуција со мој краток опис за сите нив. Букмаркирајте бидејќи ќе ви се најдат сигурно.

Мар172015

Нови фонтови со мк поддршка 2015

2015n-11
После подолга пауза, и на зачестени ваши барања решив да склопам нова тура, прва во оваа година со 10 нови фонтови со македонска поддршка. Имаме и нов панграм, заслуга на Бојан Лазаревски, победник на првиот панграм конкурс. Погледнете ги сите останати панграми на окно.мк

Мар062015

Како да ја зголемите тарифата како фриленсер?

11
Ова ќе биде краток пост за едно прашање кое ми го поставија неодамна, а тоа е: Како да ја зголемам тарифата? Има еден пример што често го кажувам и сигурно и низ блогот го имам парафразирано, но еве одлична прилика да почнам токму од него.

Јан242015

Инстаграм за поголема видливост како фриленсер

1

После паузата пред и после нова година и празнициве продолжуваме активно со блогирање. Овој пат нема тоа да бидат корисни резолуции за фриленсери, туку како оваа година да бидете наједноставно кажано попознати.

Дек032014

Како до подобра комуникација со клиент?

111
Постои една изрека меѓу фриленсерите "Clients, can't live without them but you can't kill them" ;)

Страница 2 од 31

Copyright 2016. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons