Сеп032012
Напишано од Јанев

Креативен (герила) маркетинг

111
Нов месец, време за нови креативни дизајн решенија. Овојпат тоа се дел од најдобрите герила маркетинг.

Авг272012
Напишано од Јанев

15 нови и бесплатни фонтови

Unik-FromMars

Одамна не имало нови фонтови во категоријата Фонтови па затоа денес решив мал дел, поточно 15 прилично нови и уникатни фонтови да ги споделам со вас и нормално бесплатно да ги преземете и користите. Се потрудив да има најразлични видови со можност за поширока примена. Одлични се за наслови, типографски постери, брошури, списанија, логоа...

Авг072012
Напишано од Јанев

30 Нови реклами (август)

113
Јул312012
Напишано од Јанев

И билбордите можат да бидат интересни

111
Класичните билборди како техника на маркетинг и надворешно рекламирање можеби во светски рамки полека губи чекор со дигиталниот маркетинг, и затоа мора да понуди нови креативни решенија се со цел да го задржи вниманието на минувачите. Ситуацијата кај нас е повеќе од очајна, со исклучок на сосем мал незабележителен процент. Имаме огромен квантитет и градот е претворен во мозаик од билборди, а скоро никаков квалитет. За тоа пишував пред некое време, и затоа денес собрав дел од најдобрите билбордите од оваа година.

Јул192012
Напишано од Јанев

30 креативни пакувања на житарки

11cerealbox_04
Ја продолжуваме серијата на добри и креативни пакувања. Овојпат тоа се пакувањата на житарки, мусли, цереалии како сакате, кои сигурно често се дел од вашиот појадок.

Јул092012
Напишано од Јанев

„Типографски“ пакувања

121
Креативните пакувања на најразлични производи за широка потрошувачка е еден од клучните елементи покрај квалитетот и цената за поголема продажба. До сега, имавме неколку постови со креативни и уникатни пакувања, но денес примерите се во главно со еден сегмент и елемент на дизајнот, и најмногу преовладува, а тоа е типографијата. Ваквите пакувања се обично со минималистички пристап без многу ефекти и шарени бои, туку стрикно креативен распоред и интеграција на фонтови и типографија.

Јул042012
Напишано од Јанев

Неверојатни илустрации

111
Џо Фентон e илустратор од Лондон, и она што го прави е вистинска уметност. Тој црта исклучиво со молив во комбинација со тенки фломастери, на лист хартија, исклучиво закачен на ѕид .т.е цело време стои додека црта. Освен прецизноста Џо посветува најмногу време на детаљите и сенчањето. А колку е тоа време никој не може да претпостави. Сите илустрации имаат детална длабочина што излгеда толку реално.  Како и да, уживајте во колекцијата на негови одбрани дела.

Јул032012
Напишано од Јанев

Инспиративни принтови

11
Преку 50 добро одбрани принтови и реклами за ваша инспирација.

Јун072012
Напишано од Јанев

40 Креативни реклами (јуни)

1
Нов месец, 40 нови креативни принтови и реклами.

Мај222012
Напишано од Јанев

30 CV-ија во форма на инфографик

111
Инфографиците одамна станаа мејнстрим техника на графичкиот дизајн и сум сигурен дека дневно гледате по неколку. Инфографикот како форма е идеален за вашата кратка биографија односно CV. Ова посебно важи ако сте дизајнер. Доколку сакате да научите нешто повеќе за инфографикот погледнете тука. Eве дел од најдобрите CV-ија.

Мај142012
Напишано од Јанев

Како да се справите кога имате премногу работа?

11
Како фул тајм фриленсери сигурно на моменти и периоди кога ви се случило да ви се натрупа премногу работа. Дали поради ваша вина прифаќајќи повеќе отколку што може реално да сработите или по вина на клиенти кои имаат стриктни рокови и премногу корекции сеедно. Како да постигнете на време, а сепак клиентот да е задоволне од финалниот производ. Ќе пробам накратко да ви помогнам со неколку совети да најдете одговори за насловот на денешниот пост.

Мај112012
Напишано од Јанев

Pocket - зачувајте и прочитајте подоцна

11

Многу често ни се случува да наидеме на добра статија, пост, интересен клип и сл. но заради други обврски да не можеме во истиот момент да ја прочитаме и целосно посветиме. Понекогаш тоа е на твитер, фејсбук, фид...понекогаш на мобилен, лаптоп...а сакаме да ги имаме сите на едно место, без да букмаркираме или си праќаме на имејл. Вакви апликации има неколку, но една што се двои и дефинитвно во моментот е најдобра е Pocket.

Страница 8 од 31

Copyright 2016. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons