Мај222012
Напишано од Јанев

30 CV-ија во форма на инфографик

111
Инфографиците одамна станаа мејнстрим техника на графичкиот дизајн и сум сигурен дека дневно гледате по неколку. Инфографикот како форма е идеален за вашата кратка биографија односно CV. Ова посебно важи ако сте дизајнер. Доколку сакате да научите нешто повеќе за инфографикот погледнете тука. Eве дел од најдобрите CV-ија.

Мај142012
Напишано од Јанев

Како да се справите кога имате премногу работа?

11
Како фул тајм фриленсери сигурно на моменти и периоди кога ви се случило да ви се натрупа премногу работа. Дали поради ваша вина прифаќајќи повеќе отколку што може реално да сработите или по вина на клиенти кои имаат стриктни рокови и премногу корекции сеедно. Како да постигнете на време, а сепак клиентот да е задоволне од финалниот производ. Ќе пробам накратко да ви помогнам со неколку совети да најдете одговори за насловот на денешниот пост.

Мај112012
Напишано од Јанев

Pocket - зачувајте и прочитајте подоцна

11

Многу често ни се случува да наидеме на добра статија, пост, интересен клип и сл. но заради други обврски да не можеме во истиот момент да ја прочитаме и целосно посветиме. Понекогаш тоа е на твитер, фејсбук, фид...понекогаш на мобилен, лаптоп...а сакаме да ги имаме сите на едно место, без да букмаркираме или си праќаме на имејл. Вакви апликации има неколку, но една што се двои и дефинитвно во моментот е најдобра е Pocket.

Мај102012
Напишано од Јанев

Нови креативни логоа

logos
Одамна не сме имале пост во категоријата логоа, па за тоа денес решив да споделам дел од креативните логоа што се одвоија оваа година.

Мај092012
Напишано од Јанев

Хумористични принт реклами (мај)

11606
На ред се нови принт реклами за овој месец. Овојпат темата е комедија :)

Апр232012
Напишано од Јанев

50 Ретро реклами

pr1

Понекогаш во недостиг на инспирација ги прегледуваме ретро рекламите, во 60-тите и 70-тите години на минатиот век. Дури и денес голем дел од големите брендови го бираат овој ретро стил. На прв поглед се издвојува самиот лејаут, текстурата, комбинацијата на бои и користените фонтови. Погледнете 50 од најдобрите.

Апр052012
Напишано од Јанев

30 Креативни реклами (април)

PR001_1_sony
Нови креативни реклами за овој месец, вкупно 30.

Мар262012
Напишано од Јанев

100 нови дизајни на визит карти

111
Еден фрагмент од графичкиот дизајн кој и покрај сите нови технологии не изумира така лесно, тоа се визит картите. На повеќе погледнете понови идеи и инспирација за визит карти, не 10 или 20 туку преку 100 :)

Мар192012
Напишано од Јанев

Ретро Советски Постери

11
Дел од препознатливите ретро постери на тогашниот Советски Сојуз, но со тематика „Освојување на вселената„ и трката што ја имале тогаш со Америка за тоа кој прв ќе ја освои месечината.

Мар152012
Напишано од Јанев

Совети за подобра имејл комуникација

5-subject-line
Сите ние користиме различни начини за комуникација онлајн. Тука се месинџери, скајп, твитер, фејсбук... и нормално имејл комуникацијата која опстојува до ден денес, посебно за комуникација на повисоко ниво, или во нашиот случај со клиенти. Едноставно ниту еден бизнис денес не функционира без имејл, па така и фриленсирањето. Иако е најстара форма после појавувањето на интерентот сепак и денес луѓето често грешат, и пристапуваат или премногу сериозно, или ја сфаќаат како четот на фејсбук.
Клиентите, посебно ако се странски, за вас прво дознаваат и си прават слика преку имејл изразот. Со тоа ја градите вашата репутација како професионален фриленсер. Затоа е многу важно како ќе се поставите, нема строги правила, но еве неколку совети, иако повеќето ги знаете но никогаш не е на одмет да повториме. Во прилог 6 кратки совети за имејл етика.

Фев282012
Напишано од Јанев

Креативни принтови (март)

1Unleash-the-chaos
Неколку нови и свежи креативни идеа и принтови.

Фев202012
Напишано од Јанев

Со молив до уметнички дела

pr
Сигурно како дизајнери си имате своја тетратка (или повеќе) каде си скечирате. Секоја идеја, концепт најдобро прво се развива со молив и хартија. Иако за многумина моливот како техника е едноличен, тоа не важи за примерите во овој пост. Нацртани до најситни детаљи, и перфектно сенчање. За најголем број од нив ќе се запрашате како е ова можно. Ниту еден од цртежите не е правен со дополнителни фотошоп или било какви ефекти, и сите се рачно изработени, без помош од машина, иако наликуваат на фотографии. Уживајте и споделете :)

Страница 9 од 31

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons