Ное122010

Apple веб навигација - FREE

PRVAapple-navigacija
Веб страницата на Apple од секогаш била пример за крајно минималистички дизајн и пристап, а максимално ефективна. Како и стилот на нивниот хардвер, софтвер...така и веб страницата го задржува истиот концепт. Многу пати до сега клиентите како референца и пример за нивен фаворит ја земале токму страната на Apple, посебно лесната навигација и менито со копчиња. Токму тоа го имате бесплатно за преземање.

Ное092010

Твитер ASCII уметност

twitterart
Знаеме дека Твитер е ограничен на 140 букви и знаци и затоа многу употребуваме скратеници, симболи и сл. Правилна комбинација од сите карактери може да биде вистинско ремек дело, ASCII ремек дело. ASCII (се изговара „ески“) е скратено од American Standard Code for Information Interchange. ASCII го користат повеќето од денешната напредна комуникациона и ИТ технологија.
Обично ваквите твитови го привлекуваат вниманието бидејќи не се типичен текст, на повеќе дел од најдобрите, а многу повеќе можете да најдете и секако копирате или ретвитнете со хаштаговите #140art и #TwitterArt

 
Ное042010

Твитер за фриленсери, потреба или зависност

PRVAtwitter-clients1
Твитер денес несомнено е една од најпознатите и најбрзите алатки и форми за онлајн маркетинг, бесплатно. А според најавите наскоро ќе има и промотивни платени реклами. Без разлика дали споделувате само обичен линк или попусти на ваш производ, Твитер може да ви помогне во тоа. Меѓутоа дали Твитер може да ви помогне како дизајнер, фриленсер или е само уште еден начин да ви го одвлекува вниманието непотребно додека работите? Ми дојде идеја да пишувам токму на оваа тема откако на статијата „Знаете дека сте дизајнер кога...“ го прочитав коментарот на Маја.

 
Окт042010

Новиот Твитер

moj_profil
Од неодамна Твитер направи поголеми промени во самиот интерфејс и постепено беше овозможено за сите корисници (мислам дека и сите од Македонија веќе го имаат) новиот Твитер. Со ова од Твитер сакаа да ги поедностават работите, се да биде на дофат т.е. на еден клик, колку што е можно да ве задржат на самиот веб а не на други апликации.

 
Јул262010

Joomla против Wordpress

wordpressjoomlabattle
Ќе споредиме два од повеќето CMS (Content Management Systems) системи за управување со содржини на веб страни. И тоа оние кои мислам дека кај нас се најмногу застапени во веб дизајнот. Од една страна Џумла, а од друга Вордпрес. И двата се бесплатни и ако сте во недоумица со кој од овие да ја почнете ваша следна веб страна и нејзино одржување се надевам со следниве неколку споредби со слаби и посилни страни ќе го одберете оној кој најмногу ќе ви одговара.

 

Страница 2 од 3

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons