Мар032014
twitter_cover

Од овој месец започнувам со избор на најдобрите твитови за секој изминат месец. Значи во случај да сте испуштиле некои твитови претходниот месец, ќе има селекција на најдобрите твитови што поминале низ мојот тајмлајн. На листава нема да ги најдете нашите „вицкасти“ твитови, за тоа има куп други блогови, туку само оние најкорисни посебно за фриленсери, дизајнери, програмери, фотографи како и интересни настани што го одбележале секој изминат месец. Клик на секоја фотографија за линковите.

Фејсбук објави нова апликација за ајфон, Paper која нуди нов и интересен интерфејс.

837102373

 

8-битна обработка на легендарни филмови и постери via @it_infо

timthumb.php

 

Најисцрпна анализа на фонтовите користени во легендарниот 2001 А Space Odyssey и љубовта на Кјубрик кон сан серифните фонтови via @malaovca

2001_titlecard

 

Бесплатни алатки за брзо и лесно креирање инфографици via @radiomof

rambo

 

Излезе новиот број на Излез

iz

 

ICONS, интересен проект вклучувајќи ги култните филмови, икони на минатиот век и легендарни сцени поврзани сите заедно во еден кадар

8b3f52570ee2f64b

 

Одлични графички илустрации на Malika Favre via @filllip

Volcom-Towel_700_900

 

На 7ми и 8ми Февруари се одржа SEE Youth&Меdia конференција за социјални медиуми и онлајн активизам на која имав кратка работилница “How to Visualize your message to make it more powerful” за инфографици и споделив корисни линкови за да научите а и да може сами да креирате свои. Фотографии Ванчо Џамбаски

konf1

 

Одличен герила маркетинг против конзумирање алкохол додека возите

anti

 

Тumblr блог за типографија и лигатури via @alexhris

liga

 

Беше презентиран постерот за овогодинешниот Октоберфест.

240x360_c_1_platz_hoch

 

Сандра го преработи логото на Стоковна Куќа Мост и имаше неколку rebounds на Dribbble

stokovna_most_logo-02

 

Предности да се биде фриленсер via @ivagal

freelsw

 

Жена со камшик - идеален симбол за условите во нашите текстилни фабрики. Лого пријавено на logopolice од @banekomа

iBXajTYAqLyyf

 

Прв пат влегов во Комерцијална Банка и одамна немав видено полошо „дизајнирано“ упатство на влез. За банка со такво реноме ова е недозволиво. 

840164484

 

Фотографии од Сочи, луѓето надвор од Олимпијадата.

rodinki-1_sergey-maximishin__custom-c0d8bd5c0cf1cd16853644c85f1acd600caa0727-s40-c85

 

Скопје видено од страна на StreetPress via @malaovca

leopard

 

Унгарскиот дизајнер Жолт Молнар дизајнираше 62 постери за секоја епизода на Breaking Bad.

enhanced-7827-1393019225-3

 

Vice снимија нова епизода овој пат во Северна Кореја, насловена како „Реално шоу на Труман“ задолжително изгледајте ја.

korea

 

За сите оние со OCD еден нов поинаков Tumblr блог

tumblr_n179n9fKKY1qbycdbo1_1280

 

И за крај 404 страната на Rolling Stones

stones

 

коментари (0)add comment

Пратете коментар
намали | зголеми

busy

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons